Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Czy korozji metalu można uniknąć?

Czy korozji metalu można uniknąć?

Korozja metalu to pojęcie określające proces niszczenia metalu na skutek czynników środowiska. Dochodzi do niego w wyniku reakcji rekcji chemicznych zachodzących między metalem a składnikami pochodzącymi z otoczenia. Korozję metalu można opóźnić stosując podkład antykorozyjny, ale nie można jej całkowicie powstrzymać. Dobry jakościowo preparat zapewnia długotrwałą ochronę, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak przebiega korozja.

Jakie metale najszybciej korodują?

Początkowym etapem korozji jest utrata przez metal połysku. Następnie struktura metalu ulega załamaniu i staje się on podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki środowiskowe. Korozja jest procesem powolnym, ale niektóre metale są wyjątkowo na nią podatne. Najłatwiej koroduje sód, magnez i wapń. Bardzo odporny na korozję jest ołów, który dawniej często stosowany był do pokrywania dachów. Zdecydowanie najbardziej odporne na korozję są metale szlachetne, czyli srebro i złoto, które praktycznie wcale nie korodują.

Jak ochronić metal przed korozją?

Podstawowym sposobem ochrony przed korozją metalu jest zastosowanie podkładu antykorozyjnego, nazywanego także opóźniaczem korozji. Tworzy on na powierzchni metalu warstwę ochronną, która skutecznie hamuje szybkość korodowania. Oprócz tego w celu zabezpieczenia metalu stosowane są powłoki nieorganiczne, do których zalicza się powłoki metalowe i niemetalowe oraz powłoki organiczne, do których zalicza się lakiery, farby, tworzywa sztuczne, smołę i smary.

Zobacz również  Malowanie drewna egzotycznego

Jakie właściwości ma podkład antykorozyjny?

Podkład antykorozyjny, nazywany także farbą podkładową, nie służy zwiększaniu przyczepności podłoża. Jego zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do metalu, a tym samym uniemożliwienie korozji. Tego typu preparaty cechują się doskonałą przyczepnością i zapewniają długotrwałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

W sprzedaży dostępne są preparaty antykorozyjne, które można nakładać na czystą stal bez rdzy oraz preparaty przeznaczone do uprzednio przygotowanych, zardzewiałych powierzchni stalowych. Takie podkłady dokonują penetracji rdzy i zapewniają aktywną ochronę antykorozyjną.

Jak nakładać podkład antykorozyjny?

Nowoczesne podkłady antykorozyjne można nakładać bezpośrednio na rdzę. Jednak przed rozpoczęciem malowania, należy dokładnie oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu, a także odtłuścić ją, np. za pomocą benzyny lub innego rozpuszczalnika. Pojemnikiem zawierającym podkład należy silnie wstrząsnąć, aby dokładnie wymieszać wszystkie składniki Zabezpieczenie metalu przed korozją najlepiej wykonywać w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza.

Podkład w formie sprayu należy nakładać trzymając pojemnik około 30 cm od powierzchni. Preparat nanosi się miarowymi ruchami aż do całkowitego pokrycia podłoża. Najlepsze efekty daje naniesienie 2-3 cienkich warstw w odstępach kilku lub kilkunastu minut. Zalecana jest technika „na krzyż”, która ułatwia równomierne nałożenie preparatu. Czas schnięcia podkładu antykorozyjnego zależy od liczby warstw oraz rodzaju preparatu.

Zobacz również  Co to jest i jak działa rekuperator?

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.