Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Czym różni się farba do metali od zwykłej?

Czym różni się farba do metali od zwykłej?

Najczęściej w naszej „remontowej” karierze zdarza nam się malowanie ścian. I jeśli farby trochę zostanie niejednokrotnie wykorzystujemy ją do malowania innych elementów dekoracyjnych lub użytkowych w domu, na przykład grzejników, aby pasowały kolorystycznie do ścian. Jednak jest to błędne zachowanie, gdyż do metalu powinna być stosowana specjalna farbą, która będzie miała odpowiednie właściwości nie tylko dekoracyjne, ale i ochronne. Warto też pamiętać o tym, że inną farbę będzie się stosowało do elementów metalowych znajdujących się na zewnątrz, a inną do tych w pomieszczeniach. Jakie rodzaje farb do metalu można dostać na rynku i jakie są ich właściwości? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj poniższy artykuł.

W jaki sposób dobrać farbę do metalu?

W sklepach budowlanych można znaleźć różnego rodzaju farby do metalu. Jednak, aby doskonale spełniały one swoje zadanie, należy dobrać ich rodzaj do wymogów materiału, który będzie malowany, a także jego otoczenia. Jak to zostało wyżej wspomniane inne farby wybiera się do malowania przedmiotów metalowych znajdujących się na zewnątrz (będą to głównie farby antykorozyjne) oraz inne do malowania przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu (najczęściej wybiera się farby nadające ciekawy efekt dekoracyjny). Wybór farby będzie zależał także od tego, w jaki sposób będzie używany malowany przedmiot i z czego on będzie wykonany.

Zobacz również  Downlight, co to takiego?

Jakie są rodzaje farb do metalu?

Producenci farb do metalu prześcigają się w tworzeniu nowych produktów mających dekorować oraz zabezpieczać metalowe przedmioty. Malfarb.pl oferuje farby uniwersalne oraz osobno gruntujące, zabezpieczające i nawierzchniowe. Do najczęściej używanych farb do metalu zalicza się przede wszystkim:

– farby gruntujące – działają antykorozyjnie. Chronią metal przed powstawaniem rdzy. Najlepsze produkty pozwalają również zneutralizować istniejącą już na metalu rdze (o ile jej skupiska są stosunkowo niewielkie);

– farby podkładowe – dobrze pokrywają metal i wyrównują jego powierzchnię przed nałożeniem farby nawierzchniowej. Poprawiają też znacznie przyczepność farby do malowanej powierzchni. Chronią również metal przed parą wodną. Na rynku są dostępne również farby łączące w sobie właściwości gruntu i podkładu;

– farby dekoracyjne – tworzą ostateczną warstwę na metalu – chronią go przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych i szkodliwych dla metali substancji. Mogą być kolorowe lub neutralne;

– farby antykorozyjne – są to tak zwane farby uniwersalne, które łączą w sobie właściwości wszystkich wyżej opisanych rodzajów farb. Najlepsze mogą zneutralizować rdzę, pod warunkiem, że nie zajęła ona głębszych warstw metalu.

Farba do metalu – w puszcze czy w sprayu?

Dla osoby, która nie używała nigdy wcześniej farb w sprayu o wiele lepszym wyborem będzie zastosowanie farby w puszcze, gdyż mimo pozornej łatwości nakłania spray może spowodować zacieki. Z drugiej strony korzystanie ze spray daje też mniej przygotowań i sprzątania niż w przypadku tradycyjnej formy farby. Do malowania sprayem nie trzeba też używać dodatkowych narzędzi (wałki, pędzle, kuwety na farbę). Oba rodzaje farb mają podobną wydajność, jednak przy malowaniu mniejszych powierzchni i drobnych detali polecane są częściej tradycyjne farby w puszcze.

Zobacz również  Jakie mamy rodzaje żarówek LED?

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.