Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Downlight, co to takiego?

Downlight, co to takiego?

Kilka lat temu oświetlenie ledowe było bardzo drogie, więc wiele osób rezygnowało z jego kupna. Obecnie ceny żarówek ledowych są duże niższe, a z korzyści z ich użytkowania na tyle duże, że wiele osób kupuje ledowe lampy wewnętrzne. Coraz popularniejsze są lampy typu downligt. Czym są i gdzie się je stosuje?.

Dlaczego warto zamontować ledowe lampy wewnętrzne?

W wielu domach wciąż dominują żarówki tradycyjne, ale warto zmienić je na ledowe, gdyż może to przynieść nawet 50 zł oszczędności rocznie, co wiąże się ze znacznie mniejszym zużyciem prądu przez tego rodzaju lampy wewnętrzne. Lampy LED są droższe, bo za najpopularniejszą lampę E27 trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale są bardzo wydajne. Ponadto, nie nagrzewają się tak mocno jak tradycyjne żarówki i nie szkodzi im częste włączanie i wyłączanie. Pełną moc świecenia uzyskują już po 1 sekundzie. Tego typu lampy dają także wiele możliwości aranżowania pomieszczeń za pomocą różnorakiej barwy światła. Mogą bowiem mieć barwę białą, ciepłą, najbardziej zbliżoną do światła żarówki oraz neutralną, pośrednią pomiędzy zimną a ciepłą, która imituje światło księżyca.

Zobacz również  Jakie mamy rodzaje żarówek LED?

Czym są lampy wewnętrzne typu downlight?

Lampy wewnętrzne typu downlight to oprawy wpuszczane w sufit. Wykorzystywane są do wykonywania instalacji służących oświetleniu ogólnemu wnętrz za pomocą lamp halogenowych lub kompaktowych oraz lamp metalohalogenkowych. Z uwagi na wpustową technologię montażu, można je stosować do zabudowy sufitów podwieszanych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych, a także sufitów nawierzchniowych. Tego typu rozwiązania oświetleniowe stanowią element ekspozycji w pomieszczeniach biurowych i sprzedażowych, we wnętrzu salonów samochodowych, butików i sklepów odzieżowych, budynkach placówek ochrony zdrowia, a także w muzeach, galeriach i różnego rodzaju wystawach.

Czy warto stosować lampy wewnętrzne downligt?

Szerokie możliwości wykorzystania lamp wewnętrznych tego typu sprawia, że są one coraz popularniejsze, a co za tym idzie, oferta producentów stale się powiększa. Dzięki temu wybierać je można, kierując się zróżnicowanymi parametrami technicznymi oraz związanymi z ich designem i planowanym wystrojem wnętrza. Coraz częściej lampy wewnętrzne downlight mają wygląd zbliżony do klasycznych opraw plafonowych, jednakże znaleźć też można wyróżniające się szczególnym wyglądem rozwiązania, które odpowiadać będą nawet najbardziej wybrednym konsumentom. Obudowy tego rodzaju opraw wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów, począwszy od plastiku, poprzez innego rodzaju sztuczne tworzywa, a na metalach kończąc. Lampy downlight mają

niski pobór mocy. W zależności od wybranego modelu jego wartość oscyluje w granicach od 6 W do 30 W. Standardowo wyposażone są w zasilacze energetyczne pozwalające na podłączenie ich do sieci energetycznej 230 V. W ofercie producentów odnaleźć można oprawy dedykowane dla świetlówek kompaktowych i lamp halogenowych typu led, a także świetlówek metalohalogenkowych. Dostępne są opcje z różnymi kątami rozsyłania światła.

Zobacz również  Malowanie drewna na zewnątrz - czym najlepiej malować

Koszty utrzymania domu i mieszkania są duże, a rachunki za prąd mogą przerażać. Pomóżmy sobie i wymieńmy tradycyjne lampy wewnętrzne na te typu downlight, które wyglądają bardzo ładnie, a pozwalają na duże oszczędności.

Leave a reply

Your email address will not be published.