Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jaki kolor do sypialni?

Jaki kolor do sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. W końcu przesypiamy zazwyczaj około 1/3 doby! Kolor ścian w sypialni wpływa na komfort zasypiania, a w rezultacie także na to, czy budzimy się wypoczęci i pełni energii. Tak naprawdę sypialnia to bardzo indywidualne i intymne miejsce – w końcu nie zaprasza się do niej gości (przynajmniej nie wszystkich!).

Najlepsze kolory do sypialni to takie, w otoczeniu których jej właściciele czują się dobrze. Przeprowadzono badania udowadniające, że to, w jakiej sypialni najlepiej nam się śpi w nocy, wiąże się z tym, jaki osobami jesteśmy w ciągu dnia.

Dla osób nerwowych

Na ścianach sypialni osób nerwowych lub takich, które wykonują na co dzień bardzo stresującą pracę doskonale sprawdzą się kolory relaksujące i uspokajające. Takimi barwami jest na przykład zieleń. Jest to kolor kojarzony z wypoczynkiem na łonie natury. Pomaga w wyciszeniu i poskromieniu negatywnych emocji. To także kolor nadziei, dlatego warto zastosować go w swojej sypialni. Niezwykle kojące działanie ma także fiolet. Kolor ten polecany jest nawet w terapii osób cierpiących na nerwicę. Dobrze sprawdzą się również kolory ziemi. Wprowadzają do pomieszczenia ciepły klimat poprzez poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i pewności. Kolorem, którego zdecydowanie należy unikać jest czerwień. Przez swoje właściwości pobudzające ta barwa może powodować u osób nerwowych problemy z zasypianiem.

Zielona sypialnia

Dla śpiochów

W sypialniach osób, które lubią sobie pospać i mają trudności z budzeniem się, fantastycznym wyborem są ciepłe i żywe kolory. Wśród nich znajdzie się żółty, pomarańczowy, a nawet czerwony. Czerwień jednak powinna być dozowana w postaci akcentów na ścianach. Otoczenie takich kolorów nie pozwala na długie wylegiwanie się w łóżku, pobudzają one bowiem mózg do działania. Świetnie sprawdza się także w sypialniach osób bardzo spokojnych, nieśmiałych, czy też wręcz flegmatycznych.

Zółta sypialnia

Dla artystów

Artyści najlepiej wysypiać się będą w pomieszczeniach pomalowanych na fioletowo lub niebiesko. Fiolet pobudza kreatywność, wyobraźnię i myślenie twórcze. Jego jasne odcienie nadają wnętrzu romantyczny klimat, który wzbudza aprobatę u większości kobiet. Odcienie niebieskie, w tym zwłaszcza błękit, kojarzą się z bogatym życiem duchowym – a takie cechuje większość artystów. Niebieski podobnie do fioletu wspomaga kreatywność, a także intuicję.

Sypialnia fioletowe ściany

Dla niezdecydowanych

Osobom, które lubią lśnić wśród znajomych na pewno przypadnie do gustu sypialnia o ścianach w odcieniach szarości, a na nich brokatowy lakier, typowy dla wnętrz w stylu glamour. Brokatowy lakier dekoracyjny doskonale sprawdzi się na każdym kolorze w ciemnym odcieniu. Jeśli chcemy otrzymać bardziej królewski efekt, możemy także wybrać do sypialni farbę w kolorze złotym.

Ogólną zasadą malowania ścian w sypialni jest wybierania odcieni o lekkim nasyceniu. Jeśli mamy ochotę na intensywną barwę, należy zastosować ją raczej jako dodatek w postaci akcentów na ścianach lub pomalować nią tylko jedną, wybraną ścianę. Ważne, żeby kolor nas nie przytłoczył. Sypialnia powinna być miejscem wyciszenia nawet po niewiarygodnie intensywnym dniu.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.