Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy w biurze i w domu

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy w biurze i w domu

Jak dbać o ergonomię stanowiska pracy w biurze i w domu?

Jak powszechnie wiadomo – długotrwała praca z komputerem w miejscu do tego nieprzystosowanym, może powodować potężne komplikacje zdrowotne. Ból pleców jest najczęstszą konsekwencją źle zorganizowanego miejsca pracy. Jak więc powinno wyglądać modelowe stanowisko pracy?

Czym jest ergonomia?

Ergonomia to przede wszystkim optymalizacja pracy. Inaczej mówiąc – jest to dostosowanie elementów stanowiska pracy, czyli blatu roboczego, ustawienia monitora, klawiatury i myszki oraz ustawień fotela do naturalnych pozycji człowieka, w taki sposób, aby miały jak najmniejszy wpływ na zdrowie pracownika.

Wielu przedsiębiorców nadal nie jest wystarczająco zaznajomiona z ergonomią pracy. Na szczęście większość korporacji przekonało się, że odpowiednio zadbane stanowisko to nie tylko zdrowie pracownika, ale również lepiej wykonane zadania, niższe koszty pracy oraz większe zyski. Jak dbać o ergonomię w miejscu pracy?

Warto wiedzieć, że monitory LED czy LCD znacznie mniej niszczą wzrok pracownika, niż monitory starszej generacji CRT. Jednak to naturalne oświetlenie jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu odpowiedniego miejsca do pracy. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna tak, aby padające światło nie utrudniało pracy oczom. Odpowiednie oświetlenie nie męczy wzroku i poprawia koncentrację.

Zobacz również  Profesjonalne preparaty do sprzątania biur

Ważne jest, aby pracownik, monitor i klawiatura tworzyły prostą linię. Każdy stały skręt głowy czy tułowia jest niekorzystny dla zdrowia i może nieść za sobą komplikacje zdrowotne. Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, zaś ręce w czasie korzystania z klawiatury powinny być oparte nadgarstkami o biurko. Pamiętajmy, że powinny one wisieć w powietrzu, ani opierać się nadgarstkami o kant biurka.

Niezwykle ważne są również fotele i krzesła biurowe. Jego konstrukcja powinna umożliwiać podnoszenie siedziska w zakresie od 40 do 50 cm (licząc od podłogi) oraz regulację wysokości podłokietników. Ponadto, oparcie krzesła powinno pozwolić na wyregulowanie w zakresie 5 stopni do przodu oraz 30 stopniu do tyłu. Zarówno płyta siedziska, jak i oparcia powinny być wyprofilowane w taki sposób, aby nasz kręgosłup odczuwał jak najmniejsze zmęczenie.

Co zrobić kiedy nasze stanowisko pracy jest nieergonomiczne?

Często pracodawcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pracownicy zmagają się z licznymi problemami związanymi z ergonomią. Właśnie dlatego, kiedy nasze stanowisko pracy nie spełnia podstawowych wymogów, warto zasygnalizować problem. Stopniowe zmiany w przeszkadzających nam kwestiach mogą całkowicie rozwiązać palące problemy.

Leave a reply

Your email address will not be published.