Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Zestawy mebli kuchennych

Zestawy mebli kuchennych

Jak dobrze wybrać meble kuchenne? Podejdźmy do tematu indywidualnie. Obecnie istnieje duży wybór mebli, dostępnych na każdą kieszeń i trafiających w nawet najbardziej wybredne gusta.

Meble modułowe czy zestawy?

W kuchni podstawową sprawą jest dobra organizacja wnętrza. W związku z tym produkuje się meble modułowe, czyli złożone z elementów, które można przestawiać tak, by pełniły inne niż dotychczas funkcje, zamieniać miejscami itd. Stwarza to możliwość optycznego powiększenia wnętrza a poza tym wspomaga dobrą organizację przestrzeni i dodaje wnętrzu stylu. Jednak wciąż hitem są meble kuchenne sprzedawane jako zestawy, ponieważ mają niskie ceny i sprawdzają się zarówno w małych, średnich, jak i dużych kuchniach.

Zestawy kuchenne składają się z reguły z kilku elementów wykonanych np. z płyty laminowanej, fornirowanej, foliowanej czy wiórowej, szkła piaskowanego, aluminium, z płyt MDF i HDF. Te ostatnie to płyty bijące w produkcji rekordy popularności, gdyż okazują się być niezwykle wytrzymałe. MDF (ang. Medium Density Fibreboard) to średnio gęsta płyta z włókien drzewnych, mająca wysoką jakość i duże zastosowanie praktyczne, natomiast HDF (ang. High Density Fibreboard) jest to cienka i bardzo twarda płyta z włókien drzewnych o podwyższonej gęstości. Meble kuchenne mają bogate wzornictwo, choć obecnie styliści kierują się raczej prostotą, mając za zadanie zaprojektować meble zapewniając przede wszystkim komfort ich użytkowania. Nadal jednak tworzy się oferty z meblami klasycznymi, zdobionymi w stylu retro lub robi się je na zamówienie jako element wystroju w klasycznym stylu.

Zobacz również  Piekarniki z funkcją pary - czym się charakteryzują?

W zestawie mebli kuchennych znajdują się zazwyczaj blaty, AGD (choć nie zawsze), szafki pod zlewozmywak, szafki górne (z gablotą lub bez), zabudowy gospodarcze, szafki dolne szufladowe, szafki górne pod okap, mające niekiedy podnośniki gazowe, ociekarki aluminiowe, szafki dolne z półkami odkryte, szafki do piekarnika. Stosuje się w nich opływowe linie i kontrasty kolorystyczne, czasem tytanowe zawiasy, szuflady na tak zwanych „metaboxach”, czyli obudowane metalem i z prowadnicą metalową na kółkach. Niektórzy producenci chcąc się wyróżnić stosują także zaokrąglone obrzeża frontów czy regulowane nóżki. Najnowsze produkcje mają nawet fronty do zmywarki do naczyń.

Wyspa kuchenna – jak wybrać?

Obecne trendy przewidują zamówienia tzw. „wyspy kuchennej”. Jest to duża, wolnostojąca (zazwyczaj w środku przestronnej kuchni), niemająca połączenia z ciągiem meblowym szafka, która może zawierać kilka elementów (zlewozmywak, blat służący także jako stół z uwagi na wolne ustawienie i możliwość dołączenia krzeseł czy hokerów, półka pod blatem, szuflady typu komodowego, płyta grzejna). Wyspa nie powinna być przesadnie rozbudowana. Wskazane są do niej raczej zamknięte szafki, ponieważ wyspa z otwartymi półkami tworzy wrażenie bałaganu. Dzięki takim rozwiązaniom można wspólnie przebywać w kuchni, jednocześnie zajmując się całkowicie różnymi czynnościami, co oczywiście sprzyja integracji.

Leave a reply

Your email address will not be published.