Praca architekta projektującego budynki i nadzorującego ich budowę, wymaga od niego wiedzy z wielu dziedzin nauki i techniki. Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie stawiają przed specjalistą z tej dziedziny kolejne wyzwania. Nie jest możliwe, by nadążać za wszystkim nowinkami, więc architekt potrzebuje doradcy.
Czym się zajmują doradcy architekta?
Przygotowując projekt, architekt często musi zastosować innowacyjne rozwiązania. Zazwyczaj jest na bieżąco z różnymi nowinkami technologicznymi, gdyż tego wymaga od niego jego zawód. Nie zawsze jednak wie, u którego z dostawców znajdzie dany materiał. Wtedy właśnie ma do pomocy swoją prawą rękę, czyli doradcę. Każdy ze specjalistów zatrudnionych w biurach doradczych, zna się na pewnym wycinku wiedzy, a połączone siły doradców pomogą, gdy przed architektem pojawi się problem związany z realizacją inwestycji.
W jakich sprawach pomaga doradca?
Grupy doradztwa dla architektów działają na przykład w firmie produkującej okna. Architekt mówi, czego potrzebuje i na jakim efekcie mu zależy, a doradcy dobierają odpowiedni produkt, obliczają parametry techniczne, a także prawidłowo wymierzają otwory okienne i nadzorują produkcję i montaż okien. Pomocny jest także specjalista, który wie, jak projektować i przygotowywać fasady domów. Ponieważ pracuje z budowlańcami, lepiej niż architekt wytłumaczy im szczegóły i niuanse projektu. Doradztwo dla architektów oferują często także firmy budowlane. Specjaliści ocenią, czy projekt jest możliwy do wykonania, ile będzie kosztował, a także dopasują go do wybranej działki budowlanej. Mogą także przedstawić bardziej ekonomiczne rozwiązania, gdy klient uzna, że realizacja projektu może być za droga.
Czy architekt naprawdę potrzebuje doradcy?
Architekt musi być wszechstronnie uzdolniony, gdyż takie wymagania stawia przed nim zawód, który wykonuje. Przede wszystkim, musi mieć wyobraźnię przestrzenną, a także wrażliwość na formę, przestrzeń i kolor. Do wykonywanie tej pracy niezbędna jest umiejętność tworzenia wysokiej jakości rysunków technicznych, także w przeznczonych do tego aplikacjach i programach komputerowych.
Architekt powinien także nieustannie się rozwijać i proponować klientom coraz nowsze, nowoczesne rozwiązania. Korzystając z usługa doradcy, pozna nietypowe rozwiązania oraz nowoczesne materiały, z których można korzystać w trakcie budowy domu. Wspólnie z nim ustali także, co da się zrobić, a z czego musi zrezygnować. Nie jest bowiem w stanie wszystkiego dowiedzieć się sam. Doradca wie to, czego architekt musiałby się uczyć, więc specjalista oszczędza czas i może go poświęcić na doskonalenie projektu.
Pogłębianie wiedzy, rozwijanie umiejętności i doskonalenie warsztatu zawodowego są obowiązkiem architekta. Nikt nie wie wszystkiego, a doradcy są po to, by pomagać i ułatwiać pracę nad wspaniałym projektem, który będzie nie tylko piękny, ale także nowoczesny i praktyczny.