Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Czy warto inwestować w wentylacje w domku jednorodzinnym?

Czy warto inwestować w wentylacje w domku jednorodzinnym?

Kupno własnego domu w wielu aspektach przewyższa posiadanie mieszkania, jednak wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji, które nie są łatwe dla wielu „przeciętnych obywateli”. Cisza i spokój, jakie gwarantuje własny budynek jednorodzinny, przeciwstawiane są często przez zwolenników własnego M odpowiedzialności, samodzielności i samoorganizacji, z jakimi wiąże się posiadanie domu.

Do decyzji, z jakimi zmierzyć musi się właściciel domu, należą nie tylko te standardowe, jak kolor ścian i układ pomieszczeń, ale także te klasycznie „domowe”, z którymi nigdy nie ma do czynienia mieszkaniec bloku. Są to między innymi wybór rodzaju ogrzewania, dostawcy ciepłej wody, typu ogrodzenia czy wentylacji. W tym ostatnim przypadku mamy do wyboru dwa podstawowe jej typy.

Wentylacja grawitacyjna (naturalna)

Ten najbardziej klasyczny i podstawowy typ wentylacji znajdziemy we wszystkich starszych domach, w których nie prowadzono prac remontowych w tym zakresie. Oparta jest na różnicach ciśnień i temperatur, która występuje wewnątrz i na zewnątrz budynku. Intensywność wentylacji zależy od amplitudy, toteż najsilniej zadziała ona zimą (wtedy to odczuwamy charakterystyczny chłodny powiew z kratek wentylacyjnych). Latem kiedy temperatura się wyrównuje, konieczne jest zastosowanie wsparcia poprzez otwarcie okien w pomieszczeniach.

Zaletą tego rozwiązania jest jego naturalność. Nie wymaga ono żadnych szczególnych zabiegów, ponieważ w domach, które wyposażone są w sprawne kanały wentylacyjne, wentylacja grawitacyjna funkcjonuje.

Zobacz również  Architekt i jego doradca – niepokonany duet

Wśród wad wymienić należy jej niewydolność latem (wyrównane temperatury w budynku i na zewnątrz nie generują ruchu powietrza). Dodatkowo wpływ na jej dysfunkcję ma także zbyt szczelna izolacja okien i ścian budynku, która wpływa wprawdzie na zapobieganie stratom ciepła, ale jedocześnie neutralizuje działanie wentylacji.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W przypadku tego rozwiązania systemem wentylacji można sterować, zarządzając w jaką intensywnością następować ma wymiana powierza. Centralna jednostka wentylacyjna rozprowadza mechanicznie świeże powietrze po budynku kanałami nawiewnymi i usuwa je kanałami wywiewnymi. Przepustowością mechanizmu sterować można dostosowując go np. do ilości osób przebywających w domu. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza oddawanego na zewnątrz do ogrzania tego, które napływa do wnętrza budynku. Rozwiązanie to znacznie wpływa na oszczędność kosztów ogrzewania zimą.

Wśród wad tego rozwiązania wskazać należy większe jego skomplikowanie względem wentylacji grawitacyjnej. System wymaga specjalnych mechanizmów i zatrudnienia specjalistów z tej dziedziny do jego montażu.

Natomiast zarówno wadą i zaletą jest jego koszt. Otóż w domach starszych zamontowanie mechanicznej wentylacji to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie na etapie budowy nowego domu – różnica w kosztach jest praktycznie niedostrzegalna, zaś oszczędność na ogrzewaniu i wygoda – zdecydowanie zacierają te granice.

Zobacz również  Wykończenie domu - na czym polega?

Leave a reply

Your email address will not be published.