Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Dlaczego oświetlenie LED wyparło żarówki wolframowe?

Dlaczego oświetlenie LED wyparło żarówki wolframowe?

Jeszcze do niedawna nie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj żarówek kupić, gdyż w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowe. Teraz zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i którą wybrać? Dlaczego oświetlenie LED jest lepsze od tradycyjnego?

Jak działa tradycyjna żarówka? Czy żarówki LED są lepsze?

Klasyczna żarówka świeci dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jednak jest niska sprawność, co oznacza, że często trzeba ją wymieniać. Wprawdzie tego typu żarówki są tanie, ale wyrzucając je, zanieczyszczamy środowisko naturalne. Ich używanie nie jest także dobre dla środowiska naturalnego, którego zasoby są zużywane w zastraszającym tempie. W tradycyjnych żarówkach w światło zmienia się maksymalnie 5% energii elektrycznej, a reszta jest zużyta na ciepło rujnujące, np. na plastikowe oprawki oświetleniowe. Wadą żarówki jest również jej krótka żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń. Żarówka przeciętnie świeci około 1000 godzin. Takie świetlówki również mogą być żarówkami dekoracyjnymi, jeśli zastosuje się inny kształt lub kolor kształt.

Zobacz również  Downlight, co to takiego?

Czym są żarówki LED?

Obecnie coraz częściej stosuje się żarówki LED, w których kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Pod obudową z bezbarwnej żywicy znajduje się półprzewodnik, który umożliwia przepływ energii elektrycznej w jednym kierunku. Półprzewodnik, czyli kryształ zbudowany jest z dwóch warstw. W jednej zgromadzone są elektrony, które przeskakują do wolnych miejsc w drugiej części kryształu, a w czasie ich przenoszenia emitują światło. Odległości między warstwami oraz materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek i żarówek wolframowych. Poza tym, możemy wybrać barwę oświetlenia – zimna jest idealna do pracy, a ciepła sprawdzi się podczas odpoczynku. Żarówki LED są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Świecą bardzo długo (nawet do 45 tys. godzin), więc znacznie rzadziej musimy wymieniać.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Kupujmy energooszczędne żarówki LED, które są coraz popularniejsze, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności. Co bardzo ważne, ich działanie jest także znacznie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Leave a reply

Your email address will not be published.