Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Przygoda z myciem zębów nie jest prosta. Póki dziecko jest malutkie, sami myjemy mu dziąsła i pierwsze zęby, ale później jest nieco trudniej. Pojawia się etap buntu i próby uniknięcia mycia zębów. Jak zachęcić dziecko do właściwej higieny? Możemy wprowadzić element zabawy w postaci płynu Dropingo. A może sami też sprawdzimy, czy dobrze myjemy zęby?

Jak zachęcić malucha do mycia zębów? A może Dropingo?

Jak zachęcić malucha do mycia zębów? Wybierzmy się z dzieckiem do sklepu i pozwólmy mu wybrać szczoteczkę, kubek oraz pastę do zębów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, a pastę należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Nauczymy pociechę mycia zębów, dając mu dobry przykład. Większość ekspertów potwierdza, że dziecko szybciej się uczy, gdy może naśladować rodziców. Umożliwianie dzieciom oglądania, jak rodzice korzystają z toalety, myją włosy czy szczotkują zęby, sprawia, że maluch ma rzadziej problem z poddaniem się tej czynności. Nabiera bowiem pewności, że dana czynność higieniczna jest ważna i wykonują ją nie tylko dzieci, ale również rodzice. Umyjmy więc zęby razem i zaproponujmy, by za pomocą barwiącego kamień nazębny płynu Dropingo sprawdzić, czy dobrze to zrobiliśmy. Możemy także kupić dziecku szczoteczkę elektryczną, jeśli sami takich używamy. Maluch będzie czuł się jak dorosły.

Mycie jest najważniejsze! Dropingo i do dzieła

W pielęgnacji jamy ustnej najważniejsza jest codzienna higiena. Zęby trzeba czyścić szczoteczką i pastą przez około 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Możemy używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej, gdyż dentyści twierdzą, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeśli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to dokładnie. Trzeba bardzo dokładnie oczyścić każdy ząb i przestrzeń wokół niego. Higiena jamy ustanej polega także na myciu dziąseł i języka, a następnie wypłukaniu ust specjalnym płynem. Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się i gorzej czyści zęby. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu języka, do czego służą specjalne szczoteczki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze umyliśmy zęby, wypłuczmy usta w płynie Dropingo, by sprawdzić, czy wyczyściliśmy cały kamień nazębny.

Czym jest Dropingo?

Dropingo to specjalny płyn, który pozwala na dokładniejszą higienę jamy ustnej. Płyn barwi osad nazębny i wskazuje miejsca wymagające dokładniejszego szczotkowania. Pojawia się niebieskie zabarwienie zębów, które motywuje dzieci do ich dokładnego wyszczotkowania. Chcąc użyć Dropingo, trzeba sporządzić roztwór rozpuszczając 3 do 5 kropli płynu w małej ilości wody. Następnie przepłukuje się usta przygotowanym roztworem. Płyn trzeba wypluć i spojrzeć w lustro – znajdujący się na zębach osad nazębny wybarwi się na niebiesko. W tym momencie dziecko musi umyć porządnie zęby szczoteczką z pastą, aż do całkowitego zniknięcia środka. Wraz z nim zniknie także osad nazębny. Preparat mogą stosować dorośli dzieci powyżej 3 roku życia, które opanowały czynność płukania i wypluwania płynu.

W pielęgnacji jamy ustnej ważne jest, by zęby myć regularnie i dokładnie. W przypadku dzieci można wykorzystać element zabawy i zachęcić dziecko, by za pomocą Dropingo sprawdziło, czy dobrze umyło zęby.

Leave a reply

Your email address will not be published.