Jak dobrać klej do łączonej powierzchni
Wybór właściwego kleju jest bardzo ważny, aby osiągnąć zamierzony efekt. Podczas dokonywania wyboru trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj oraz wielkość powierzchni, do których klej ma być wykorzystywany. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie danego miejsca oraz właściwości samego kleju. Jak zatem dobrze dobrać klej do łączonej powierzchni?
Rodzaj klejonej powierzchni
Zawsze kleje się powinno wybierać odpowiednio do rodzaju łączonej powierzchni. Kleić można m.in. elementy drewniane, szklane, metalowe, skórzane, papierowe, ceramiczne, plastikowe, gumowe, styropianowe i wiele innych. Wiele klejów to kleje uniwersalne, które stosowane mogą być do wielu typów powierzchni. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są kleje specjalistyczne dedykowane do konkretnego rodzaju materiału. Przykładowo do klejenia styropianu nadają się tylko kleje akrylowe, które go nie rozpuszczają. Co ciekawe, istnieją również powierzchnie, których w zasadzie nie można trwale skleić. Tak jest w przypadku teflonu czy polipropylenu.
Rodzaje kleju a kształt i wielkość klejonej powierzchni
Okazuje się, że wiele zależy też o d tego czy klejona powierzchnia jest duża czy mała oraz od tego jaki ma kształt. Podczas klejenia mniejszych elementów można sięgnąć po kleje cyjanoakrylowe. Wiążą one powierzchnie szybko i są bardzo mocne. Jednoczenie nie mają jednak możliwości wypełniania powierzchni. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem są kleje neoprenowe lub akrylowe, a także polimerowe czy masy uzupełniające i specjalne pianki. Jeśli dane miejsce jest narażone na działanie wilgoci, należy sięgnąć po kleje wodoodporne. Takie właściwości posiadają m.in. kleje neoprenowe, polimerowe i poliuretanowe.
Estetyka wykonania i siła klejenia
Poszczególne rodzaje kleju mają różną kolorystykę. W zależności od tego czy miejsce klejenia musi być niewidoczne czy niekoniecznie, stosuje się kleje transparentne i zwykłe. Bardzo toksyczne są kleje neoprenowe i poliuretanowe, które mają też nieprzyjemny zapach. Do klejenia dużych powierzchni szklanych nadają się bezbarwne silikony.
Warto pamiętać o ty, że klejone miejsca są na ogół poddawane działaniu wielu sił. Niekiedy narażone są na uderzenia czy wibracje. W tym wypadku doskonale sprawdzają się kleje epoksydowe, które są bardzo trwałe. Silne są również kleje neoprenowe czy elastyczne.
Czas gęstnienia i postać kleju
Czas gęstnienia to czas potrzebny do odparowania rozpuszczalnika zawartego w kleju, który nadaje mu płynną konsystencję. Stosując kleje kontaktowe np. kleje neoprenowe należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu, jaki powinien upłynąć między naniesieniem kleju, a połączeniem elementów. Zwykle jest to od 15 do 20 minut.
Okazuje się też, że kleje mają różną postać. Niektóre są rzadkie, a inne gęste. Na rynku dostępne są również kleje w laskach, piankowe czy żelowe. Te ostatnie nie spływają z klejonych powierzchni. Kleje gęste bywają trudniejsze w rozprowadzaniu niż rzadkie. Z kolei kleje budowlane bardzo często mają postać proszku.