Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jak dobrze oświetlić garaż?

Jak dobrze oświetlić garaż?

Wybór odpowiedniego źródła światła do garażu powinien w dużym stopniu zależeć od tego, jakie zadania ma spełniać garaż. W inny sposób trzeba zaplanować oświetlenie w przypadku, gdy garaż będzie jedynie miejscem przeznaczonym do przechowywania samochodu, a inaczej gdy chcemy w nim także majsterkować. Zwróćmy uwagę na oszczędne lampy LED.

Oświetlenie garażu będącego miejscem tylko na samochód. Czy lampy LED są odpowiednie?

Jeśli garaż ma być tylko miejscem do przechowywania samochodu, w garażu nie trzeba montować dużej ilości lamp. W takiej sytuacji może wystarczyć pojedyncza lampa z rozproszonym światłem. Warto również wyposażyć takie źródło światła w czujnik ruchu, dzięki któremu nie będzie najmniejszych problemów z zapaleniem światła późnym wieczorem czy w nocy. Można wybrać lampę LED z takim czujnikiem, co sprawi, że koszt oświetlenia będzie dużo mniejszy.

Garaż miejscem dla majsterkowicza. Jakie lampy LED wybrać?

Garaż może także być miejscem przeznaczonym do majsterkowania. W takim przypadku potrzebny jest dobry, bardziej rozbudowany system oświetleniowy. Garaż musi być oświetlony w kilku miejscach. Poza dużą, górną lampa potrzebna jest lampa, najlepiej LED, nad blat roboczy. Takie dodatkowe źródło światła przyda się, gdy będziemy szukać śrub, nakrętek i gwoździ czy wtedy, gdy trzeba coś naprawić. W garażach bardzo często wykorzystywane są lampy jarzeniowe, które bardzo dobrze rozpraszają światło. Dodatkowo lepiej niż tradycyjne żarówki oddają rzeczywiste barwy poszczególnych przedmiotów. Sprawdzają się tez lampy LED, które mogą świecić także punktowo, dobrze doświetlając blat. Jeśli garaż posiada kanał, potrzebna będzie także tutaj oddzielna lampa oświetlająca. W takich przypadkach zazwyczaj najlepsze będą lampy halogenowe.

Zobacz również  Profesjonalne preparaty do sprzątania

Czy lampy LED są odpowiednie do garażu?

Tradycyjne żarówki zużywają dużo energii elektrycznej, dlatego warto przemyśleć zakup innych źródeł światła, takich jak świetlówki, lampy LED lub żarówki energooszczędne. Warto zamontować świetlówki, które są wydajne i dają równomierny strumień świetlny. Niestety, są wrażliwe na zmiany napięcia, a przy temperaturze poniżej 5˚C mogą się zapalić. Wymagają specjalnej utylizacji ze względu na zawartość rtęci w ich wnętrzu. Żarówki energooszczędne świecą bardzo długo i mają dobrą wydajność. Do punktowego oświetlania świetnie nadają się lampy LED, które nie nagrzewają się, zużywają mało prądu i charakteryzuje je długa żywotność. Dostępne są w ciepłych i zimnych barwach. Ich cena jest dość wysoka. Ważne jest, że lampy tego typu mogą dawać światło o różnej tonacji, a musimy pamiętać, że chłodna tonacja mniej męczy oczy i pomaga się skoncentrować przy pracy. Prawidłowo dobrane oświetlenie w garażu zapewni bezpieczne i komfortowe warunki korzystania z pomieszczenia. Zwróćmy uwagę także na wydajność i energooszczędność, a kierując się tymi kryteriami wybierzmy lampy LED.

Leave a reply

Your email address will not be published.