Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jak odnowić boazerię?

Jak odnowić boazerię?
Boazeria do odnowienia

Swego czasu boazeria królowała w wielu domach. W każdym mieszkaniu dumni właściciele prezentowali meblościankę, tapetę w cegiełkę, dywanik łazienkowy w kształcie stopy i właśnie boazerię, która najczęściej zdobiła przedpokój. Dzisiaj niektórzy uważają ją za oznakę braku gustu czy wyczucia stylu. Nie jest to prawda. Jeśli nadal mamy deski na ścianie, wystarczy je odnowić, by ponownie stały się ozdobą.

Jakie są dzisiejsze boazerie?

Obecnie nie montuje się boazerii w postaci lakierowanych desek. Jeśli ktoś decyduje się na deski na ścianie, mają one kolor matowej bieli, co nawiązuje do modnego we wnętrzach stylu skandynawskiego. Moda na drewno w mieszkaniach nie mija, gdyż ma ono wiele zalet. Nadaje wnętrzu przytulności i ociepla je, stąd popularność nowoczesnych form boazerii. Ściany okłada się fornirowanymi drewnem płytami w dużych formatach. Takie wnętrze tworzy elegancką, spokojną atmosferę. Ponownie modne są także tradycyjne, drewniane i malowane lamperie w stylu angielskim, często bogato zdobione.

Odnawiamy boazerię

Zanim zabierzemy się za odnawianie boazerii, sprawdźmy, w jakiej kondycji jest drewno. Boazerie nakładane w latach 80. najczęściej wykonywano z desek sosnowych lub świerkowych, czyli ze stosunkowo miękkiego drewna. Trzeba więc ocenić, czy deski nie są pęknięte, drewno nie łuszczy się i nie wypadają sęki, a także, czy nie występują mechaniczne uszkodzenia i zniszczenia. Jeśli stan drewna jest zadowalający, możemy przystąpić do pracy. Deski trzeba dobrze zmatowić. Drobnym papierem ściernym, żeby nie porysować listew, szlifujemy boazerię pamiętając o rowkach między deskami. Oszlifowane deski trzeba odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką, by zebrać resztę pyłu. Jeśli chcemy, aby boazeria pozostała w swoim naturalnym kolorze, musimy zrobić to dokładnie. Jeśli zaś będziemy malować ją farbą, deski muszą po prostu być zmatowione, by farba dobrze się trzymała.

Zobacz również  Salon. Jak go urządzić pod siebie

Następnie drewno trzeba zagruntować, a kiedy już to zrobimy, możemy przejść do malowania. Do drewna zazwyczaj stosuje się farby akrylowe, które występują w wersji matowej lub z połyskiem.

Jaki kolor wybrać?

Jeśli lubimy naturalny kolor drewna, dobrze oczyszczone deski musimy polakierować. Marzenie o wnętrzu w stylu skandynawski można zrealizować malując boazerię na kolor biały, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. W tradycyjnych wnętrzach zawsze dobrze będzie wyglądał krem, ale można także nieco zaszaleć z pudrowymi pastelami, zgaszonymi rozbielonymi szarościami czy błękitem. Deski można ozdobić stosując aplikacje z wałka, folii samoprzylepnej czy naklejek. W pokoju dziecięcym na boazerię można nałożyć kontury baśniowych postaci. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i to, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Pomalowana na wybrany kolor boazeria stanowi ozdobę wnętrza. Drewno to naturalny materiał, który dodaje wnętrzu szlachetności. Zanim zerwiemy starą boazerię, pomyślmy, czy nie warto jej pomalować, by zyskać oryginalną dekorację wnętrza.

Leave a reply

Your email address will not be published.