Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jaki stół obiadowy wybrać?

Jaki stół obiadowy wybrać?

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w domu. To przy nim koncentruje się życie rodzinne, toczą się rozmowy, spożywane są codzienne posiłki i odbywają się odświętne spotkania. Poza tym często jest on miejscem pracy, a bywa, że zastępuje biurko. Ponadto, chcemy, by stół ładnie wyglądał i pasował do wystroju pomieszczenia. Jak wybrać stół idealny?

Perfekcyjne ustawienie stołu

To, gdzie ustawimy stół, zależy od tego, jaki jest rozkład pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Obecnie coraz częściej spotyka się jedno duże pomieszczenie, które łączy w sobie funkcję salonu, kuchni i jadalni. Musimy znaleźć dla stołu takie miejsce, by nie przeszkadzał, a jednocześnie był łatwo dostępny. Ponadto, nie może być zbyt mały, by goście się przy nim nie tłoczyli, a jednocześnie zbyt duży, by nie przeszkadzał domownikom. Ze wszystkich stron musi być wygodny dostęp do stołu, co ułatwi siadanie i wygodne podawanie potraw. Stół powinien stać minimum 80 cm od ściany.

Zobacz również  Szpachla do drewna – jaką wybrać?

Idealny rozmiar i kształt stołu                                                                      

Stół powinien mieć około 76 cm wysokości. Wielkość blatu dobiera się do ilości osób, które będą przy nim zasiadały. Dla jednej osoby trzeba zarezerwować miejsce o długości 60 cm i szerokości 40 cm. Pamiętajmy, że na środku stołu trzeba zostawić wolny pas na ustawienie naczyń z potrawami. Idealny mebel musi mieć minimum 100 cm szerokości. Nie przesadzajmy z rozmiarem. Nie chcemy przecież rozmawiać ze sobą jak postaci z bajek, które dzielił bardzo długi stół, prawda? Jeśli miewamy gości, ale duży mebel będzie nam zawadzał w codziennym życiu, kupmy taki, który można rozłożyć.

Wybieramy kształt stołu

Najbardziej komfortowy jest tradycyjny prostokątny stół. Niestety, zajmuje najwięcej miejsca, gdyż do jego powierzchni trzeba także doliczyć przestrzeń potrzebną na przemieszczanie się wokół stołu i miejsce na krzesła. Jeśli mamy mieszkanie o małym metrażu, sprawdzi się stół okrągły lub owalny. Pozbawiony ostrych narożników, jest bezpieczniejszy dla małych dzieci. Co równie ważne, biesiadnicy siedzą bliżej siebie i łatwiej im rozmawiać.

A może stół w kuchni?

Jeśli dysponujemy niewielką ilością przestrzeni, nie kupujmy okrągłego stołu. Nie można go dostawić do ściany, więc zajmuje więcej miejsca. W małej kuchni sprawdzi się niewielki stół rozkładany, który można ustawić przy ścianie. Dostawmy do niego krzesła barowe, tak zwane hokery, a uzyskamy wyjątkową przestrzeń. W nieco większej kuchni warto ustawić średniej wielkości stół, przy którym cała rodzina zje śniadanie czy obiad.

Zobacz również  Rodzaje tynków zewnętrznych

Wybierzmy naprawdę dobry stół

Stół to mebel, który może służyć przez wiele lat, a przekazywać go można młodszym członkom rodziny. Warunkiem jest jednak to, by był bardzo dobrej jakości. Najlepiej, by był wykonany z litego drewna dębowego lub wysokiej jakości fornirów. Taki stół musi sporo kosztować. Jeśli brakuje nam pieniędzy, kupmy tańszy mebel. Bez względu na to, jaki stół kupiliśmy, pamiętajmy, by kubki i szklanki stawiać na specjalnych podkładkach. W sklepach znajdziemy duży wybór obrusów, bieżników i podkładek (te mogą być tekstylne lub plastikowe). Są nie tylko ładne, ale chronią blat przed zniszczeniem.

Są meble, które muszą pojawić się w każdym domu. Takim meblem jest także stół, który stanowi podstawę wyposażenia. Trudno przez całe życie jeść posiłki trzymając talerze na kolanach. Wybierzmy stół, który będzie ładny i funkcjonalny, a na pewno pozostanie z nami przez wiele lat.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.