Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jakie kolory farb wybrać do małych pomieszczeń ?

Jakie kolory farb wybrać do małych pomieszczeń ?

Kolor farb we wnętrzu jest ważnym elementem jego aranżacji, więc powinien współgrać z całym wystrojem. Jeśli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Gorzej jest, gdy pokój jest mały, a chcemy uzyskać wrażenie przestrzeni. Jakie kolory wybrać, by mały pokój wydawał się większy?

Bogactwo palety kolorów. Co wybrać?

Kolor ścian nadaje wnętrzu charakteru, więc jego wybór musimy dobrze przemyśleć. Odpowiednio dobrane barwy potrafią wpłynąć na zmianę proporcji pomieszczenia – jasny kolor optycznie powiększa pomieszczenie, a ciemny je zmniejsza. Jeśli pokój jest ciemny i mały, z palety kolorów wybierzmy barwy jasne i rozświetlające, na przykład jasną żółć, która rozświetla wnętrze.
W powiększaniu wnętrza biel nie ma sobie równych. Nie musimy się obawiać, że pokój wyda się zbyt sterylny. Wystarczy dobrać ciekawe dodatki, a na ścianie powiesi obraz czy grafikę. Wrażenie przestrzeni dają również szlachetne szarości i srebrzystości oraz chłodne i rozbielone pastele. Jeśli podobają nam się tapety, wybierzmy te w jasnej tonacji, z subtelnymi wzorami.

Kolorystyczne triki w małym pomieszczeniu

Wybierając kolory farb do pomalowania niewielkiego pomieszczenia nie musimy trzymać się jednej barwy. Kolory pomogą w zniwelowaniu niezbyt harmonijnych proporcji pokoju, ale jeśli pomieszczenie ma idealny, kwadratowy kształt, ograniczmy ich ilość. Pomieszczenia pomalowane
w odcieniach chłodnych, które odbijają światło padające na ściany, sprawiają że pokój wydaje się większy. Ciepłe barwy pochłaniają światło, pomniejszając wnętrze. Z tego samego powodu, lepiej nie wybierać matowych farb, a zdecydować się na produkty z lekkim połyskiem. Pamiętajmy, że nie jesteśmy skazani na jasne kolory i pastele. Chcąc nadać pomieszczeniu charakteru, jedną ze ścian (najlepiej węższą) możemy pomalować na intensywny, kontrastowy kolor, a nasza uwaga skupi się właśnie na tym fragmencie pomieszczenia.

Zobacz również  Rodzaje cegieł - poznaj przydatne informacje

Jaki kolor podłogi wybrać do małych pomieszczeń?

Kolory ścian to jednak nie wszystko. Zwróćmy uwagę także na sufit i podłogi. Odcięcie koloru sufitu od koloru ścian sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Wrażenie to spotęguje zachowanie pasa bieli u szczytu ścian, który optycznie uniesie sufit. Jeżeli zdecydujemy się także na białe ściany, krawędzie pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami będą mniej widoczne, granice zatarte, przez co również może dojść do optycznego powiększenia przestrzeni. W tym samym celu zaleca się nadanie jasnej tonacji także podłodze.

Mały pokój może wydać się bardzo duży, jeśli na ściany wybierzemy farby w jasnych kolorach
i zrezygnujmy z ciężkich mebli. Wszystko dobrze zaplanujmy, a pozytywny efekt nas zaskoczy.

Leave a reply

Your email address will not be published.