Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jakie wybrać kolory do kuchni?

Jakie wybrać kolory do kuchni?

Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania codziennych posiłków. Jest to pomieszczenie, w którym celebrujemy chwile spędzane przy wspólnych posiłkach. Często, gdy wielkość pomieszczenia na to pozwala przyjmujemy tu gości na popołudniową kawę. Odbywają się tu również domowe narady, niekiedy też pracujemy. Dlatego kuchnia musi być jednocześnie funkcjonalna i przytulna, inspirująca i dająca ukojenie. Jakie kolory najlepiej będą pasowały do kuchni?

Jak wybrać kolor do kuchni?

Podobnie jak w czasie wyboru kolorów do innych pomieszczeń, przy doborze kolorystyki do kuchni należy kierować się następującymi kwestiami:

– wielkość pomieszczenia;

– jego kształt;

– nasłonecznienie;

– kolory mebli, które będą znajdowały się w kuchni;

– własne upodobania.

Warto też pamiętać, że jeżeli decydujemy się na malowanie ścian, należy dobrać specjalne farby, które są odporne na wilgoć oraz szorowanie na mokro. To pozwoli na utrzymanie ich dłużej w idealnym stanie. W przypadku płytek ceramicznych lepiej wybrać te, o wykończeniu lakierowanym. Są one łatwiejsze do czyszczenia, co w kuchni jest bardzo ważne z uwagi na to, że na ścianę często pryska przygotowywane jedzenie.

Jakie kolory najchętniej wybierane są do kuchni?

Kuchnie bardzo często urządzane są w stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny minimalizm. Właśnie dlatego w kuchniach dominują jasne kolory, które sprawiają, że to pomieszczenie staje się przytulniejsze i chętniej się w nim przebywa.

Zobacz również  Sklep meblowy online - ryzyko czy wygoda?

Dla stylu rustykalnego i skandynawskiego charakterystyczne są zestawienia takich kolorów jak: beż, jasny brąz, jasny żółty, biały i écru. Kuchnie w tym stylu są niezwykle ciepłe i przytulne. Bardzo często występują w nich naturalne materiały z widoczną fakturą – jasne drewno czy cegły. Te ostatnie wykorzystywane są również w kuchniach nawiązujących do stylu loftowego.

Z kolei w kuchniach urządzonych w stylu prowansalskim dominujące będą takie barwy jak fiolet, lila róż, błękit, écru, biel w odcieniu kości słoniowej. Jasne kolory można przełamać odrobiną granatu czy czerwieni (jednak w niewielkiej ilości).

Nowoczesne, minimalistyczne kuchnie charakteryzują się następującymi zestawieniami kolorów: biel, czerń, szary, fiolet, brąz, beż. Często wykorzystywane są kontrastujące ze sobą barwy np. biel i czerń. W nowoczesnych kuchniach bardzo popularne są wykończenia na wysoki połysk, co podkreśla minimalistyczną formę mebli kuchennych wykorzystanych w aranżacji.

Jakie kolory warto wybrać do kuchni?

Wśród wielu barw są takie, które najlepiej sprawdzą się w przypadku aranżacji kuchni. Kolory te powinny dodawać energii, pobudzać, a także dawać poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe niektóre z nich pobudzają apetyt, więc w szczególności sprawdzą się w kuchniach małych niejadków. Są to takie kolory jak: żółty, pomarańczowy i czerwony. Są to niezwykle żywe i wyraziste barwy, dlatego trzeba uważać z ich ilością. W tych kolorach mogą być np. dodatki takie jak zastawa stołowa czy sztućce. Warto też pamiętać, aby dobrać taki odcień koloru, który będzie pasował do pozostałych barw wykorzystanych w przygotowanym projekcie.

Zobacz również  Konserwacja drewna na 3 sposoby

Leave a reply

Your email address will not be published.