Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Konserwacja drewna na 3 sposoby

Konserwacja drewna na 3 sposoby

Piękne drewno może zachwycać nawet po wielu latach. Wystarczy tylko odpowiednio je odświeżyć. Dzięki prostym zabiegom pielęgnacyjnym meble, podłoga lub balustrady zaczną żyć na nowo i staną się prawdziwą ozdobą każdego domu. W jaki sposób można konserwować drewno, by dać mu nowe oblicze?

Czy pielęgnacja jest najważniejsza?

Drewno to materiał bardzo wymagający, ponieważ brak pielęgnacji może prowadzić do matowienia, pękania i przesuszenia tego materiału. By meble balkonowe, taras czy drewniana elewacja mogły nam służyć przez wiele lat wystarczy od czasu do czasu impregnować powierzchnię. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać raz na 5 lub 6 lat – długość tego czasu uzależniona jest od rodzaju drewna i zastosowanego preparatu. Każdy produkt do konserwacji wymaga innych czynności przygotowawczych.

Oleje do drewna – dlaczego warto po nie sięgnąć

Wielką zaleta olejów do drewna jest to, że pozwala on zachować naturalny wygląd drewna i nie tworzy nieestetycznej powłoki. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie drewnianych powierzchni. Zabieg ten sprawia, że wilgoć i woda nie przenikają w strukturę drewna. Olej podkreśla fakturę drewna, wnika głęboko w powierzchnie i stwarza barierę ochronną przed zabrudzeniami, wodą i promieniowaniem UV. Wielką zaletą olei jest to, że można je z powodzeniem stosować zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Oleje do drewna to produkty, które bardzo silnie wnikają w strukturę, ale nie powodują, że powstaje powłoka, która z czasem wysycha, zaczyna się kruszyć i przestaje wyglądać estetycznie.

Zobacz również  Czy warto inwestować w wentylacje w domku jednorodzinnym?

Powierzchnię, na która ma być położony lakier trzeba wcześniej odpowiednio przygotować – wyrównać, przeszlifować i odpylić. To bardzo ważne, by powierzchnia drewniana, która ma być lakierowana była czysta, gładka i sucha. W zależności od potrzeb można nanieść 1-2 warstwy wcierając olej za pomocą pędzla aż do nasycenia. Olej całkowicie wysycha po dwóch dobach.

Lazur – co to jest?

Lazur to jedna z nowości, które pojawiły się na rynku produktów do ochrony i impregnowania drewna. Lazur to połączenie dwóch produktów: impregnatu i lakierobejcy. Produkt ten tworzy trwałą powłokę ochronną i jednocześnie wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je od wewnątrz. Powłoka lazuru jest cienka, dlatego tez nadaje się doskonale w zabezpieczaniu takich przedmiotów jak okna czy drzwi, gdzie grubość warstwy chroniącej ma znaczenie. Lazur to materiał odporny na zabrudzenia, które mogą powstać w wyniku codziennego użytkowania. Właściwości kryjąca lazuru sprawiają, że słoje drewnianych powierzchni są bardziej podkreślone.

Tak jak w przypadku oleju, powierzchnię pod lazur trzeba właściwie przygotować – powierzchnia musi być wygładzona i odczyszczona. Można nałożyć dwie warstwy produktu, ale między jedna a drugą aplikacją należy odczekać co najmniej 16 godzin. Przed przystąpieniem do nakładania drugiej warstwy, pierwsza trzeba przetrzeć papierem ściernym lub watą metalowa.

Zobacz również  Jakie kolory farb wybrać do małych pomieszczeń ?

A co jeśli chcemy trochę zmienić wygląd drewna?

W sytuacji, gdy pragniemy drewnianym meblom nadać nowego wyglądu warto sięgnąć po bejcę, czyli barwnik w postaci proszku lub granulek, które mogą być rozpuszczane w wodzie lub spirytusie. Bejca bardzo dobrze kryje i wydobywa nowy kolor. Nadaje się chyba do każdego rodzaju drewna, a dodatkowo sprawia, że drewno staje się bardziej odporne na wgniecenia, uderzenia czy oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Bejcę można kłaść od razu na surową powierzchnię, ale jeśli decydujemy się na więcej niż jedną powłokę trzeba poczekać minimum jedną dobę przed aplikacja drugiej warstwy.

Leave a reply

Your email address will not be published.