Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Malowanie drewna egzotycznego

Malowanie drewna egzotycznego

Chociaż lubimy nasze rodzime gatunki drewna, w polskich domach coraz częściej pozwalamy sobie na odrobinę luksusu w postaci drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne wprowadza wyjątkowy, ekskluzywny klimat w pomieszczeniu, a dodatkowo posiada szereg wartych docenienia zalet. Aby móc się nimi w pełni cieszyć, należy pamiętać o wyborze odpowiednich preparatów do jego zabezpieczenia.

Zalety drewna egzotycznego

Drewno, które przybyło z egzotycznych krajów, oprócz zapachu upalnych, tropikalnych nocy niesie ze sobą wyjątkową trwałość. Ten rodzaj drewna kojarzony jest szczególnie z długowiecznością. Większość gatunków tego surowca zachowuje swoje właściwości i barwę mimo upływu czasu. A nawet jeśli dotknie je ząb czasu, drewno to potrafi jeszcze bardziej zachwycić pogłębiając swój kolor i podkreślając naturalny rysunek słojów. Ponadto drewno egotyczne nie wymaga częstych konserwacji. Jego dodatkowym atutem jest bogactwo barw do wyboru wśród których każdy znajdzie odpowiednią dla siebie – od bieli, poprzez różne odcienie czerwieni i brązu, aż na szarościach i czerni kończąc.

Podłoga z drewna

Lakierownie drewna egotycznego

Malowanie drewna egzotycznego jest utrudnione, ponieważ niektóre jego gatunki, takie jak np. teku, iroko czy ipe, wydzielają żywice blokujące działanie zawartych w lakierach utwardzaczy. Obecność tych substancji może prowadzić do powstawania pęcherzy i łuszczenia się lakieru, a także zniwelować jego połysk. Aby temu zapobiec, malowanie trudnych gatunków drewna należy wykonać w trzech krokach.

Zobacz również  Czy warto inwestować w wentylacje w domku jednorodzinnym?

Po pierwsze dokładnie odtłuścić drewno, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonym preparatem, usuwając tym samym z jego powierzchni olejki eteryczne i żywice. Po drugie nałożyć specjalny podkład odcinający przeznaczony do tzw. „trudnego drewna”. Stworzy on barierę między drewnem a lakierem uniemożliwiając przenikanie żywic do lakieru. Dopiero w korku trzecim, po uprzednim przygotowaniu drewna, można przystąpić do lakierowania. Nie powinno się jednak używać w tym celu dowolnego lakieru. Należy wybrać preparat przeznaczony do konkretnego gatunku drewna.

Jeśli chodzi o inne, mniej problematyczne gatunki drewna egzotycznego, można do ich lakierowania użyć zwykłego lakieru poliuretanowego. Jednak przed jego nałożeniem warto pamiętać, że to drewno również wymaga solidnego przygotowania.

Niezbędne jest nałożenie bazy, czy też specjalnego impregnatu, który odtłuści drewno z wydzielanych przez nie olejków eterycznych. W przeciwnym razie zazwyczaj już pod czas malowania będziemy mogli zaobserwować, jak z drewna wydobywa się kleista, zielonkawa substancja o charakterystycznym zapachu. Lakierowanie egzotycznego drewna bez uprzedniego przygotowania skutkuje szybkim zacieraniem się, wręcz zanikaniem, warstwy lakieru z pomalowanej powierzchni, a także pojawianiem się na drewnie tłustych plam. Niewłaściwe lakierowanie drewna można naprawić jedynie dużymi nakładami kosztownej pracy. Konieczne jest bowiem zeszlifowanie całej powierzchni i ponowne pomalowanie, tym razem z zastosowaniem właściwego sposobu lakierowania i odpowiednich produktów.

Zobacz również  Architekt i jego doradca – niepokonany duet

Leave a reply

Your email address will not be published.