Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Malowanie drewna na zewnątrz – czym najlepiej malować

Malowanie drewna na zewnątrz – czym najlepiej malować

Drewno znajdujące się na zewnątrz – drewniane altany, meble ogrodowe czy elewacje wykonane z desek, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane. Produkty do tego przeznaczone mają na celu ich ochronę przed różnego rodzaju warunkami pogodowymi. Wiele  z nich m.in. oleje, lakierobejce, lakiery posiada w swoim składzie np. biocydy, które stanowią zabezpieczenie przez owadami, grzybami i pleśnią. Jakie preparaty warto zatem wybrać?

Kiedy sięgnąć po farby do drewna?

Farby przeznaczone do drewna pozostawiają na jego powierzchni kolorową powłokę kryjącą. Farby wodnorozcieńczalne nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, ale są mniej odporne i trwałe niż farby rozpuszczalnikowe. Przed malowaniem dobrze jest wcześniej zagruntować drewno. Preparaty do tego przeznaczone mają za zadanie wyrównać jego chłonność oraz poprawić przyczepność farb wierzchnich. Rolę podkładu może pełnić także rozcieńczona warstwa farby właściwej.

Do malowania drewna na zewnątrz najczęściej wykorzystuje się farby akrylowe i olejne. Pierwsze z nich bardzo szybkie schną, ale nie wszystkie nadają się do tego celu. Drugie składają się w dużej ilości z oleju, który tworzy na powierzchni błyszczącą powłokę. Są wydajne oraz odporne na działanie wody oraz promieniowania UV. Czasem stosowane są także farby alkidowo-olejne oraz alkidowe. Oba rodzaje charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne.farba do drewna

Zobacz również  Czym wyróżniają się farby zewnętrzne- jak wybrać najlepszą?

A może bejce?

Popularnym środkiem do malowania drewna na zewnątrz są także bejce. Wnikają one w jego wgłąb, nie tworząc na malowanej powierzchni powłoki. Nadają kolor, ale nie zakrywają rysunku słojów. Na rynku dostępne są preparaty gruntujące do bejc, ale stosowane są raczej rzadko, jedynie w przypadku drewna sosnowego lub jodłowego, które cechuje się dużą chłonnością. Wiele bejc zawiera środki zabezpieczające przed rozwojem pleśni oraz barwniki odporne na działanie promieniowania UV. W sklepach można w tej chwili dostać bejce, które imitują marmur bądź optycznie postarzają drewno.

Najpopularniejsze są bejce akrylowe, które schną jedynie około 1 godziny. Rzadziej stosowane są bejce alkidowe, poliuretanowe oraz olejne. Te ostatnie schną zdecydowanie najdłużej, a dodatkowo pomalowane nimi powierzchnie należy pokryć jeszcze lakierem.

Lakierobejce, czyli lazury

Lakierobejce to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie lakieru i bejcy. Są to produkty transparentne, które tworzą na malowanej powierzchni powłokę mocną i elastyczną zarazem. Skutecznie chronią przed wodą, a niektóre z nich są także paroprzepuszczalne. Lazury zapobiegają również powstawaniu sinizny drewna oraz chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, głównie promieniowaniem UV. Wiele produktów posiada w swoim składzie także substancje, które powstrzymują rozwój pleśni i owady. Tego typu lakierobejce pełnią więc też funkcję impregnatu. Podczas malowania nimi nie powstają nieestetyczne zacieki.

Zobacz również  Gdzie szukać mieszkania?

Na rynku największym powodzeniem cieszą się lazury alkidowe, poliuretanowe oraz alkidowo-uretanowe. Czas schnięcia jest w ich przypadku podobny i wynosi od 30 minut do 1 godziny.

Leave a reply

Your email address will not be published.