Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Oświetlenie elewacji nie jest takie trudne. Zrób to sam!

Oświetlenie elewacji nie jest takie trudne. Zrób to sam!

 

Mówią, żeby nie oceniać książki po okładce, jednak tak naprawdę każdy zwraca uwagę na wygląd. Bez względu czy mowa tutaj o człowieku, czy ubraniu – każdy, na pierwszy rzut oka widzi, to co na zewnątrz. Urządzając dom zazwyczaj ludzie skupiają się na jego wnętrzu – to tam przecież będą sporządzane posiłki, czytane książki, jednak zadbanie o estetyczny wygląd z zewnątrz jest równie ważny. Ogromną rolę w odbiorze domu stanowi jego oświetlenie. Tak naprawdę dobór oraz montaż oświetlenia nie jest taki trudny – wystarczy zaopatrzyć się w lampy zewnętrzne.

Co można zyskać dzięki lampom zewnętrznym?

Dobre oświetlenie elewacji umożliwia wydobycie oraz podkreślenie bryły budynku z mroku. Jest to również dobry sposób na dekorację domu – dzięki lampom zewnętrznym można wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne. Podświetlony obiekt lepiej się prezentuje. W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, powinno się stosować inne lampy elewacyjne.

Podświetlić czy oświetlić? Czyli jak wykorzystać lampy zewnętrzne?

Efektywność zewnętrznego oświetlenia budynku w dużej mierze uzależnione jest od odpowiedniego ustawienia źródeł świateł. Trzeba zadbać o to, aby światło z lamp zewnętrznych nie wpadało do wnętrza domu przez okno i żeby owe oświetlenie nie przeszkadzało domownikom. Elewację domu można sprytnie podświetlić umieszczając lampy zewnętrzne bezpośrednio na ścianach budynku lub w niewielkim oddaleniu. Tego typu oświetlenie bardzo często ma charakter dekoracyjny – w ten sposób można podkreślić strukturę budynku lub pewne elementy architektoniczne – jest to ciekawa gra światłem. Kluczowe jest tutaj umiejętne ustawienie strumienia światła – nie powinien on na przykład przykuwać uwagi nierówności tynku. Ogromną rolę przy oświetleniu elewacji odgrywa ‘zabawa’ światła i cienia. Wszelkie efekty świetlne zastosowane na budynku powinny być dynamiczne i podkreślać to, co najlepsze. Liczne lampy zewnętrzne dają źródło światła, które skutecznie fałszują oddawane barwy.

Zobacz również  Czyste ściany w holu i przedpokoju – jakimi farbami je pomalować?

Jakie lampy do oświetlenia elewacji są najlepsze?

Jeżeli chodzi o lampy zewnętrzne, to powinny być one przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych. Żywotność ich światła powinna być wysoka, a pobór energii zadowalający. Przy wyborze lamp zewnętrznych warto zwrócić uwagę na system sterowania oświetleniem – może to przełożyć się na komfort użytkowania. Tak naprawdę na rynku dostępna jest cała masa modeli, które są bardzo elastyczne pod względem funkcjonalności.

Jak dopasować jakość i intensywność oświetlenia?

Dobór lamp zewnętrznych powinien być uzależniony od osobistych preferencji domowników. Oczywiście najlepiej będzie, jeżeli intensywność, oraz jakość światła będzie dopasowana do otoczenia. Co to oznacza? Lampy zewnętrzne powinny być ustawione tak, aby światło nie było marnowane – a podkreślało walory budynku. Nikt nie chciałby uzyskać tak zwanego ‘efektu olśnienia’, który nie prezentuje się zbyt dobrze. Warto zrobić rozeznanie i zorientować się, które elementy elewacji warto podkreślić.

Leave a reply

Your email address will not be published.