Piękna i zadbana drewniana podłoga zachwyca przez wiele lat. Bywa jednak, że kurczy się i wypacza pod wpływem wody czy wahań temperatury. W wyniku uszkodzeń mechanicznych dochodzi do pęknięć parkietu. Podobnie nieestetyczne szpary i ubytki mogą pojawić się także na powierzchni mebli. Trzeba je odpowiednio zamaskować, a odpowiednia do tego będzie szpachla do drewna.
Jak powstają szczeliny w drewnie? Czy potrzebna jest szpachla do drewna?
Szczeliny i szpary w drewnie powstają pod wpływem zmian wilgotności, które mogą zmienić szerokość nawet o ponad 200%, powstają przerwy o szerokości nawet do 4,5 mm. Powierzchnia drewna wygląda nieestetycznie, a w szparach zbiera się brud i kurz. W sklepach znajdziemy wypełniacze do szczelin, które poprawią wygląd podłogi, a najpopularniejsza z nich jest szpachla do drewna. Przed jej nakładaniem, musimy dokładnie oczyścić szczeliny z kurzu i brudu. Podłoże musi być suche i wolne od tłuszczu. Szczelinę należy przetrzeć drobnym papierem ściernym, uważając by nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu, wymiatając go szczoteczką lub wilgotną szmatką.
Czy można naprawić szczeliny? Jak dobrać szpachlę do drewna?
Na rynku chemii do podłóg znaleźć można wiele profesjonalnych spoiw, które doskonale sprawdzą się jako wypełniacze do szczelin. Stosuje się takie na bazie rozpuszczalników i wody, które miesza się z pyłem drzewnym, a rzadziej takie na bazie alkoholu. Masa szpachlowa zwana popularnie jako szpachla do drewna jest materiałem znanym i wykorzystywanym przez stolarzy od dawna. Pierwotnie wykonywano ją z pyłu drzewnego powstałego na skutek szlifowania drewna. Obecnie wykorzystuje się masy bazujące na dyspersji akrylowej to rozwiązanie, które można łatwo nanieść na element wymagający naprawy. Tego typu środku schną szybko i są bardzo elastyczne.
Jak wybrać szpachlę do drewna?
Szpachla do drewna występuje w dużej gamie kolorystycznej i można tworzyć własne odcienie, mieszając ze sobą różne kolory. Jeśli szpachla jest opisana jako szpachla do drewna sosnowego, bukowego lub jesionu, to należy stosować ją do określonego gatunku drewna, gdyż jest do niego dostosowana nie tylko pod względem kolorystycznym, ale i technicznym (podobna gęstość i twardość). Uniwersalnym rozwiązaniem jest biała szpachla do drewna, którą najczęściej stosuje się jako warstwę podkładową przed malowaniem. Do wypełniania niewielkich ubytków lub szpar na łączeniach używa się szpachli bezbarwnej, która po nałożeniu jest lekko matowa, trwała i stosunkowo łatwa do nałożenia. Szpachla dwuskładnikowa, składająca się z bazy i utwardzacza, pozwala dość dobrze dostosować charakterystykę spoiny do pożądanych właściwości, ale jej przygotowanie wymaga odrobiny wprawy. Ponadto, preparaty tego typu trzeba szybko zużyć, gdyż tracą swoje właściwości. Szpachla do drewna natryskowa najczęściej nie pozwala na uzyskanie wyglądu autentycznego drewna, jednak przy odrobinie wprawy po jej nanoszeniu powstaje warstwa idealnie nadająca się do malowania, dlatego tego rodzaju masy używane są pod lakier, gdyż zwiększają przyczepność, tworzą równą powłokę i ułatwiają późniejszą obróbkę.
Rysy i pękniecie w drewnie nie wyglądają ładnie, więc koniecznie trzeba je zamaskować. Szpachla do drewna ma dobrą jakość i jeśli dobrze ją nałożymy, idealnie połączą się z podłogą.