Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Wykończenie domu – na czym polega?

Wykończenie domu – na czym polega?

Wydaje się, że najgorsze już za nami: dom stoi, ma dach, okna, drzwi. Ale teraz właśnie jest najistotniejszy etap, czyli wykończenie domu, które będzie miało wpływ nie tylko na codzienną funkcjonalność, ale również na ostateczny wygląd i charakter.

Od czego zacząć?

Najpierw trzeba zastanowić się jaka powinna być kolejność wykonywanych prac. Do wykańczania wnętrz przystępujemy wówczas, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego. Najczęściej przed wykańczaniem wnętrz montuje się okna i drzwi zewnętrzne, choć nie jest to regułą. Ponieważ wiele prac musi być prowadzonych w temperaturze powyżej 5°C, najkorzystniej jest zaplanować początek wykańczania na wiosnę. Nie trzeba będzie wówczas robić zimowej przerwy. Jest to etap najważniejszy, bo od niego zależy powodzenie wszystkich kolejnych. Przede wszystkim należy ustalić, jaki wybieramy rodzaj ogrzewania, jakie materiały wykończeniowe zastosujemy i w co planujemy wyposażyć dom (na przykład system alarmowy, kominek, sauna). Trzeba mieć już orientację co do urządzenia wnętrz.

Gdy otrzymamy już projekty rozprowadzenia poszczególnych instalacji, na wszelki wypadek powinniśmy je ze sobą porównać i sprawdzić, czy wzajemnie nie kolidują.

Pierwszy etap – instalacje

Wykańczanie rozpoczynamy od instalacji wod-kan, czyli rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Równocześnie prace mogą przeprowadzać elektrycy – rozprowadzać przewody podtynkowe (elektryczne, telefoniczne, systemu alarmowego). Zasada jest taka, że wszelkie instalacje, które mają pozostawać niewidoczne, montujemy przed wykańczaniem. Te, których przewody i urządzenia będą widoczne – po zakończeniu niektórych prac wykończeniowych. Na tym etapie instaluje się też ogrzewanie podłogowe.

Zobacz również  Porady budowlane – jak murować ?

Etap drugi – tynkowanie ścian i sufitów

Farba silikonowa

Farba silikonowa oferuje pełna gamę kolorów

 

Tynki wewnętrzne można kłaść jeszcze przed zamknięciem budynku, ale pod warunkiem że instalacje będą rozprowadzone, dach pokryty (choćby wstępnie – folią lub papą), a temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Gdy z tynkowaniem startujemy na jesieni, najlepiej wstawić najpierw okna wraz z parapetami i drzwi. Jeżeli wcześniej zamontowane zostały grzejniki i uruchomiliśmy ogrzewanie, aby podsuszyć nieco mury, teraz konieczny będzie ich demontaż. W pierwszej kolejności są tynkowane sufity, następnie ściany, a na końcu otwory drzwiowe i okienne oraz wszelkie wnęki w ścianach. Świeżo ułożonych tynków nie powinno się sztucznie dosuszać, przyspieszy to wprawdzie ich wiązanie, ale również spowoduje gwałtowny skurcz, którego rezultatem będą rysy i pęknięcia.

Etap trzeci – prace wykończeniowe

Po wyschnięciu tynków można rozpocząć montaż parapetów oraz malowanie pomieszczeń. Do wykonania posadzek z drewna (parkiet, deski, panele) można przystąpić, gdy wilgotność podkładu betonowego nie przekracza 3%. Ułożone posadzki trzeba chronić przed uszkodzeniem, np. rozkładając arkusze tektury. Główne prace tego etapu kończy ostateczny:

  • montaż przyborów sanitarnych,
  • mocowanie listew przypodłogowych,
  • założenie gniazd i wyłączników elektrycznych,
  • osadzenie drzwi wewnętrznych.

 

Warto również pamiętać o ogrodzie i terenie na zewnątrz domu, tak, by móc cieszyć się pięknym terenem od razu po wprowadzeniu się.

Zobacz również  Czy korozji metalu można uniknąć?

 

Leave a reply

Your email address will not be published.