Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jak skutecznie pomalować drewno?

Jak skutecznie pomalować drewno?

 

Lato to czas, w którym chętnie kupujemy meble ogrodowe, drewniane donice do roślin stojących na tarasie lub domki narzędziowe z desek. Pamiętajmy jednak o tym, by nie czekać, aż drewno rozmięknie pod wpływem deszczu, tylko już teraz przeprowadzić jego konserwację. Jakie farby do drewna wybrać, aby zapewnić mu ochronę na lata?

Przygotowanie drewna do malowania

Drewniane przedmioty często przykuwają wzrok pięknem swoich sęków oraz naturalnej struktury, lecz ich powierzchnia może szybko ulec zniszczeniu, jeżeli nie pokryjemy jej odpowiednimi preparatami. Pod wpływem wody i promieni słonecznych może zacząć rozmiękać i blaknąć, a z czasem także pokrywać się białym lub zielonym osadem, który świadczy o rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby tego uniknąć, warto zabezpieczyć wszystkie drewniane przedmioty, narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jeszcze przed ich wystawieniem do ogrodu. Na szczęście proces konserwacji nie jest trudny i możemy go bez problemu przeprowadzić w zaciszu swojego domu – wystarczy kupić odpowiednie farby do drewna i przygotować drewnianą powierzchnię do malowania. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że drewno musi być suche oraz czyste. Tuż przed malowaniem warto przetrzeć je dokładnie papierem ściernym lub wygładzić za pomocą szlifierki. Jeżeli natomiast zauważymy ubytki, wypełnijmy je specjalną szpachlówką do drewna. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pokryć farbą, ewentualnie także gruntem, dzięki któremu zwiększy się przyczepność emulsji.

Zobacz również  Jak urządzić designerskie mieszkanie?

Jakie farby do drewna wybrać?

To zależy od efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Jeżeli chcemy zapewnić drewnu kilkuletnią ochronę, a zarazem zmienić jego kolor, wybierzmy lakierobejcę, która pokryje powierzchnię drewna widoczną warstwą ochronną. Transparentną powłokę tworzą także lazury, lecz w ich przypadku nie jest ona połyskliwa, lecz delikatnie satynowa. Lazura – w przeciwieństwie do lakierobejcy – nie osłania tylko zewnętrznej płaszczyzny drewna, lecz wnika głęboko do jego wnętrza, odżywiając je i zabezpieczając przed szkodliwymi czynnikami od środka. Zabezpieczone nią przedmioty są odporne na uszkodzenia i zyskują nowy kolor, który jednak nie zakrywa rysunku powierzchni, lecz jedynie zmienia jej odcień. Do konserwacji drewna możemy wybrać również lakier, który wydobywa głębię koloru drewna i pozwala wyeksponować jego walory estetyczne.

 

Farby do drewna pozwalają zachować meble ogrodowe w dobrym stanie, lecz musimy pamiętać o tym, by poddawać je regularnym zabiegom konserwacyjnym. W przeciwnym razie już po kilku latach na drewnianych przedmiotach mogą się pojawić pierwsze oznaki zniszczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published.