Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jaki kolor do sypialni?

Jaki kolor do sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. W końcu przesypiamy zazwyczaj około 1/3 doby! Kolor ścian w sypialni wpływa na komfort zasypiania, a w rezultacie także na to, czy budzimy się wypoczęci i pełni energii. Tak naprawdę sypialnia to bardzo indywidualne i intymne miejsce – w końcu nie zaprasza się do niej gości (przynajmniej nie wszystkich!).

Najlepsze kolory do sypialni to takie, w otoczeniu których jej właściciele czują się dobrze. Przeprowadzono badania udowadniające, że to, w jakiej sypialni najlepiej nam się śpi w nocy, wiąże się z tym, jaki osobami jesteśmy w ciągu dnia.

Dla osób nerwowych

Na ścianach sypialni osób nerwowych lub takich, które wykonują na co dzień bardzo stresującą pracę doskonale sprawdzą się kolory relaksujące i uspokajające. Takimi barwami jest na przykład zieleń. Jest to kolor kojarzony z wypoczynkiem na łonie natury. Pomaga w wyciszeniu i poskromieniu negatywnych emocji. To także kolor nadziei, dlatego warto zastosować go w swojej sypialni. Niezwykle kojące działanie ma także fiolet. Kolor ten polecany jest nawet w terapii osób cierpiących na nerwicę. Dobrze sprawdzą się również kolory ziemi. Wprowadzają do pomieszczenia ciepły klimat poprzez poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i pewności. Kolorem, którego zdecydowanie należy unikać jest czerwień. Przez swoje właściwości pobudzające ta barwa może powodować u osób nerwowych problemy z zasypianiem.

Zobacz również  Szpachla do drewna – jaką wybrać?

Zielona sypialnia

Dla śpiochów

W sypialniach osób, które lubią sobie pospać i mają trudności z budzeniem się, fantastycznym wyborem są ciepłe i żywe kolory. Wśród nich znajdzie się żółty, pomarańczowy, a nawet czerwony. Czerwień jednak powinna być dozowana w postaci akcentów na ścianach. Otoczenie takich kolorów nie pozwala na długie wylegiwanie się w łóżku, pobudzają one bowiem mózg do działania. Świetnie sprawdza się także w sypialniach osób bardzo spokojnych, nieśmiałych, czy też wręcz flegmatycznych.

Zółta sypialnia

Dla artystów

Artyści najlepiej wysypiać się będą w pomieszczeniach pomalowanych na fioletowo lub niebiesko. Fiolet pobudza kreatywność, wyobraźnię i myślenie twórcze. Jego jasne odcienie nadają wnętrzu romantyczny klimat, który wzbudza aprobatę u większości kobiet. Odcienie niebieskie, w tym zwłaszcza błękit, kojarzą się z bogatym życiem duchowym – a takie cechuje większość artystów. Niebieski podobnie do fioletu wspomaga kreatywność, a także intuicję.

Sypialnia fioletowe ściany

Dla niezdecydowanych

Osobom, które lubią lśnić wśród znajomych na pewno przypadnie do gustu sypialnia o ścianach w odcieniach szarości, a na nich brokatowy lakier, typowy dla wnętrz w stylu glamour. Brokatowy lakier dekoracyjny doskonale sprawdzi się na każdym kolorze w ciemnym odcieniu. Jeśli chcemy otrzymać bardziej królewski efekt, możemy także wybrać do sypialni farbę w kolorze złotym.

Ogólną zasadą malowania ścian w sypialni jest wybierania odcieni o lekkim nasyceniu. Jeśli mamy ochotę na intensywną barwę, należy zastosować ją raczej jako dodatek w postaci akcentów na ścianach lub pomalować nią tylko jedną, wybraną ścianę. Ważne, żeby kolor nas nie przytłoczył. Sypialnia powinna być miejscem wyciszenia nawet po niewiarygodnie intensywnym dniu.

Zobacz również  Jaki stół obiadowy wybrać?

 

Leave a reply

Your email address will not be published.