Monster-poland.com.pl - Renesans Twojego wnętrza

Jakie mamy rodzaje żarówek LED?

Jakie mamy rodzaje żarówek LED?

Na rynku żarówek coraz częściej sprzedawane są żarówki LED, które są nie tylko energooszczędne, ale i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Tego typu żarówki są coraz chętniej wykorzystywane do oświetlania mieszkań ze względu na długi czas pracy, wysoką odporność na uszkodzenia oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jakie żarówki LED kupić?

Czym są żarówki LED?

Żarówki LED to oprawy oświetleniowe, w których źródło światła stanowią diody elektroluminescencyjne. W takich źródłach oświetlenia nie ma żadnego żarnika, więc odpowiedniejsza jest nazwa lampy ledowe. Zalicza się je do półprzewodnikowych źródeł światła, a ponieważ są energooszczędne i pracują przez bardzo długi czas, coraz częściej zastępują tradycyjne żarówki wolframowe, świetlówki i halogeny. W sklepach z produktami oświetleniowymi znaleźć można żarówki LED dające białe światło o chłodnym, ciepłym lub neutralnym odcieniu, ale nie brakuje też lamp emitujących kolorowe światło, które doskonale sprawdzą się np. w celach dekoracyjnych.

Typy żarówek LED i ich gwintów

Żarówki LED mogą mieć różne rodzaje gwintów. Dzięki temu wybierzemy odpowiednią żarówkę zarówno do żyrandola, jak i niewielkiej lampki biurkowej. Jednym z najczęściej spotykanych jest klasyczny, duży, wkręcany gwint o średnicy 27 mm. Stosuje się go w tradycyjnych żarówkach wolframowych, ale także w lampach LED, dzięki czemu te ostatnie mogą być atrakcyjnymi zamiennikami stosowanych wcześniej źródeł światła. W domowych gospodarstwach można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint średnicy 14 mm. Takie typu rozwiązanie najczęściej stosuje się w żarówkach przeznaczonych do instalacji o nieco mniejszej mocy, np. w lampkach biurkowych i nocnych albo w niedużych żyrandolach. Poza tradycyjnymi gwintami żarówki LED mają także inne trzonki. Jednym z nich jest GU10, czyli trzonek reflektorowy o rozstawie 10 mm, który stosuje się w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask. Do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych używa się montowanego na wcisk MR16, czyli trzonka reflektorowego o rozstawie 6mm. W podświetleniu dekoracyjnym stosuje się MR11– trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk. Żarówki z takim trzonkiem zazwyczaj wykorzystywane są w podświetleniu dekoracyjnym i dodatkowym.

Zobacz również  Dlaczego oświetlenie LED wyparło żarówki wolframowe?

Jakie kształty mogą mieć żarówki LED?

Lampy LED są dostępne są w różnych kształtach. Wśród tego typu produktów znaleźć można lampy w kształcie tradycyjnych żarówek wolframowych, kuli, świeczki, kapsułki, spirali, rurki, a także żarówki liniowe, tabularne, taśmy dekoracyjne czy reflektory. Nowoczesne lampy LED mogą emitować światło o dowolnym kolorze bez konieczności zastosowania dodatkowych filtrów, co zapewnia intensywną barwę światła. Doskonale sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie chcemy osiągnąć za pomocą odpowiedniego oświetlenia określony nastrój.

Żarówki LED są idealnym wyborem, gdyż są energooszczędne, nie szkodzą środowisku naturalnemu, a możemy je kupić w różnych kształtach. Dzięki temu dopasujemy je do każdej lampy, którą mamy w domu.

Leave a reply

Your email address will not be published.